ANASAYFA / Genel / UNUTMADIK
UNUTMADIK
ÖZ ORMAN-İŞ BASIN MÜŞAVİRLİĞİ - 17.08.2020 12:50

UNUTMADIK

Öz Orman İş Gelen Başkanı Settar Aslan; 'Türkiye'nin hiç unutmadığı 45 saniyenin acılarını ilk günkü şiddetiyle yaşıyoruz'

Türkiye'de 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 21 sene geçti ama acısı yıllardır içimizde duruyor. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği, onlarcasının evlerinden yurtlarından olduğu 45 saniyelik depremi unutmak mümkün değil diyen Öz Orman İş Genel Başkanı Settar Aslan şunları kaydetti;

17 Ağustos depremi tüm Marmara Bölgesi'nde, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi. Resmî raporlara göre 17.480 ölüm, 23.781 yaralanma oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285.211 ev, 42.902 iş yeri hasar gördü.[3] Resmî olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 ölü, ağır-hafif 100.000'e yakın yaralı olmuştur. Ayrıca 133.683 çöken bina ile yaklaşık 600.000 kişi evsiz kalmıştır. Yaklaşık 16.000.000 insan, depremden değişik düzeylerde etkilenmiştir. Bu nedenle Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir. Deprem gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın genişliği, gerekse sebep olduğu maddî kayıplar açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden biridir. Depremin Türkiye'nin önemli bir sanayi bölgesi olan Marmara Bölgesi'nde meydana gelmiş ve çok geniş bir coğrafyayı etkilemiş olması, ülkede büyük sıkıntılara neden olmuştur. Güvenlik görevlilerinden sonra Türkiye’de en çok şehit veren örgütlü yapının temsilcisi olarak kaybetmenin acısını iliklerimize kadar yaşıyoruz.

Depremleri durdurmanın mümkün olmadığı, zararını en aza düşürecek hazırlıkların yapılmasına dikkat çeken Öz Orman İş Genel Başkanı Settar Aslan; Depremleri durdurmak mümkün olmaya bilir fakat depremin etki alanını, binaların yapımını, deprem anındaki ilk yardım müdahalelerini geliştirmemiz ülke ve millet açısından başlıca görevimizdir dedi.

Aslan; Deprem kuşağında olan bir ülkeyiz, depremin etki alanını daha yoğun yaşayan Ortadoğu ülkelerinin müdahale ve hazırlık süreçlerinin önemli ödevler barındırdığını hatırlatmak istiyoruz.

Ülkemizin bir daha böyle bir yıkım yaşamamasını temenni ederek şehit olan vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine tekrar tekrar sabır diliyoruz.

 

MUHATAP KURULUŞLARKişisel Verileri Koruma Kanunu - Aydınlatma Metni