ANASAYFA / Genel / ASLAN; ORMANCILIKTA TASARRUF ARANMAZ
ASLAN; ORMANCILIKTA TASARRUF ARANMAZ
ÖZ ORMAN-İŞ BASIN MÜŞAVİRLİĞİ - 23.09.2021 12:46

ASLAN; ORMANCILIKTA TASARRUF ARANMAZ

Öz Orman İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan; Sadece yazın olur denilen yangınlar kış mevsiminin başlayacağı şu günlerde de devam ediyor. Örnekleri defalarca tekrar eden yangınların mevsimsel bir olay olmadığını, yaz kış devam edebilecek afetler olduğuna vurgu yaptı.
23.09.2021 12:46

Aslan, Kış mevsiminde yangın olmaz denilerek işçilerimize çıkış veriliyor, helikopter ve uçak sözleşmeleri durduruluyor. Bugün görünen tablo her yıl olan tablo ile aynı. Burada şunu sormamız gerekiyor; Her yıl işçilerimize verilen çıkış hatası bu yıl da verilecek mi? Her yıl kış mevsiminde nasıl olsa yangın olmaz denilerek uçak sözleşmeleri sonlandırılacak mı?

Yangınlarda kaybettiğimiz canların değeri iki aylık süredeki tasarruf tedbirleri ile karşılana bilir mi? diye sordu.

Aslan; Ormancılık alanında yapılmış her bir eylem vatanın ve vatandaşın doğrudan etkilendiği bir durumdur. Bu sebeple ormancılık sektöründe tasarruf aranmaz. Maddi kaygılar göz önüne alınarak 12 ay çalışması gereken işçiye 10 ay çalışma izni verip, iki aylık zaman sürecinde tasarruf mantığını gözetmek sakıncalı, tehlikeli bir karardan ötesi değildir dedi.

 

Havaların soğuması ile birlikte yangınların biteceğini ümit eden ve sadece yangınların yaz mevsiminde olduğunu savunanlara seslenen Öz Orman İş Genel Başkanı Settar Aslan;  Gecen yıl kış mevsiminin en şiddetli geçtiği her bir ayda 68 yangın ile mücadele etmişiz. Kış mevsiminde yangın olmaz diyenlere kış mevsiminde yangın olur mu? Olmaz mı? Ormancılık sektörü sadece yangınlardan mı ibaret sorusunu sordu.  

Aslan; Bu yıl yaşanan büyük orman yangınlarında sayısız can kaybettik. Doğamızı kaybettik, tabiatımız gözlerimizin önünde yandı kül oldu. Orman teşkilatı olarak eksik işçi ile canımızı dişimize katarak 16 gün gibi kısa bir sürede yaşanan afeti bertaraf ettik. Dünyada benzer yangınların aylarca sürdüğü yangınlar varken, bizler işçimiz on ay çalıştırılıyor, on iki ay çalıştırılmalı talebi ile uğraşıyoruz.

Kahramanlarımızın 12 ay çalıştırılması bir haktır, bir vebaldir, çünkü ölen her bir canın sorumlusu bu kararı verenlerin ta kendileridir dedi.

 Aslan; Kahraman ateş savaşçılarımızın hakkı olan 12 ay aş, 12 ay iş talebi sadece çalışanlarımızın menfaatine değildir. Bu çağrımızın cevap bulması ülke menfaatinedir.

Gece gündüz demeden mücadele veren Ateş Savaşçılarımız bir kahramanlık destanı yazdılar. Şuan bizler bu cümleleri kurarken onlar İzmir Gaziemir, Urla’da yangına karşı mücadele veriyorlar. Yaz kış demeden her gün orman yangınları yaşandığına hepimiz şahidiz. On ay boyunca tam teşekküllü şekilde mücadele veren ateş savaşçılarımız Kasım ve Aralık ayında evlerine gönderiliyor. Bu şu demektir; Orman Genel Müdürlüğümüz 10 ay tam teşekküllü, yılın kalan iki ayı da yüzde elli teşekkülle çalışmaktadır. Geçici adı altında kahramanlık destanı yazan işçilerimiz orman teşkilatımızın yüzde elli gücünü oluşturmaktadır. Bu durum bize ormancılık sektöründe geçici işçi statüsünün olmaması gerektiğini, 12 ay işin olduğu bu sektörde işçilerimizin 12 ay çalıştırılması gerektiğini hatırlatıyor dedi.

Bizler Öz Orman İş Sendikası olarak analarının ak sütü gibi helal olan, bu uğurda 121 şehit verdiğimiz, sayısız yaralımızın olduğu orman savunmasında 12 ay aş, 12 ay iş talebimiz son bulana kadar durmayacağımızı, durdurulmayacağımızı haykırmaya devam edeceğiz ifadelerini kullandı.

 

MUHATAP KURULUŞLARKişisel Verileri Koruma Kanunu - Aydınlatma Metni