ANASAYFA / Genel / ASLAN: “KADRO İŞİNİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”
ASLAN: “KADRO İŞİNİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”
ÖZ ORMAN-İŞ BASIN MÜŞAVİRLİĞİ - 25.04.2016 00:00

ASLAN: “KADRO İŞİNİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Kamuda kadroya alınmayı en fazla geçici orman işçilerinin hak ettiğini ifade eden Aslan, orman emekçisine kadro verilmesi için meseleyi sonuna kadar takip edeceklerini söyledi.
25.04.2016 00:00

Ankara'nın Haymana ilçesinde yapılan Öz Orman-İş Sendikası Temsilciler Eğitim Semineri'nin 8. Grup açılışında konuşan Genel Başkan Settar Aslan, orman teşkilatında çalışan geçici işçilerin, Türkiye'de kadroya alınmayı en fazla hak eden işçiler olduğunu bildirdi.

Taşeron işçilerinin kadroya alınması konusunda Hükümet kanadından farklı sesler geldiğini hatırlatan Genel Başkan Settar Aslan, şöyle devam etti:

"Sayın Başbakan geçen yıl taşeron işçileri ve geçici işçilerimiz için bir söz verdi. Maliye bürokrasisi, Sayın Başbakan'ın kadro sözünü yere düşürüyor. Eğer Maliye bürokrasisinin açıklamalarına bakarsak, kanun bugün çıksa bile 11 ay sonra kadro verilmesi mümkün. Ayrıca, istifa edip de geleceksin diyorlar. Yani kıdem tazminatından vazgeç, sıfır kilometre olarak gel... Mevcut aldığın asgari ücretle geleceksin, zam da yapmayacağız diyorlar. Devlet taşerona verirken cömert, işçiye gelince cimri&hellip Bu, Maliye bürokrasisi kafasıdır. Tekeden süt çıkarma anlayışıdır. Taşeronun kâr payı nerede? Maliye&rsquonin cebinde. KDV nerede? Maliye'nin cebinde. Devlet, tüccar mantığıyla hareket edemez."

720 bin taşeron işçisi yanında Orman Teşkilatı, Demiryolları, Karayolları, Çay-Kur ve Şeker Fabrikaları başta olmak üzere, kamudaki 25 bin geçici işçinin de kadro beklediğini hatırlatan Settar Aslan, milletvekili dokunulmazlıkları, Yeni Anayasa ve diğer bazı siyasî konulardan dolayı TBMM gündeminin çok yoğun olduğunu, bu yüzden kadro meselesinin hayata geçirilmesinin gecikebileceğini de kaydederek, "Ne olursa olsun, biz orman işçilerimizin kadro meselesinin peşini bırakmayacağız, sonuna kadar takipçisi olacağız." dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Çınar'ın koordinatörlüğünde yapılan seminerin ilk gününde, daha sonra Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Çetin, 'Sendika ve İletişim' konulu bir sunum yaptı.

8. Grup Seminerin ilk günündeki son sunumu, Öz Orman-İş Hukuk Müşaviri Avukat Semih Temiz yaptı. Temiz, 'Ferdi İş Hukuku' ve 'Toplu İş Sözleşmesi' konulu iki sunum yaparak, seminere katılan temsilcilerin sorularını cevaplandırdı.

Seminerin ikinci gününde, Acil Akıl Platformu Başkan Yardımcısı, İlk ve Acil Yardım Bilim Uzmanı Hüseyin Bağlar, 'Ormancılık Sektöründe İş Sağlığı-Güvenliği ve İlk Yardım' konulu bir sunum yaptıktan sonra, seminere katılan temsilci ve disiplin kurulu üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

Ardından, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Kenan Şahin, 'Çölleşmeyle Mücadele' başlıklı bir sunum yaptı.

Seminerdeki son sunumu yapan Öz Orman-İş Malî Müşaviri Osman Aslan da, 'Temsilcilerin Görev ve Sorumlulukları' konularında bilgi vererek, seminere katılan temsilcilerin sorularını cevaplandırdı.

Elazığ, Bursa, Kütahya ve Eskişehir Orman Bölge Müdürlüklerine bağlı işyerlerinde görev yapan Öz Orman-İş Sendikası İşyeri Temsilcileri, İşyeri Disiplin Kurulu Üyeleri ve Hasar Tespit Komisyonu Üyelerinin katıldığı seminere, Genel Mali Sekreter Ali Bilgin de iştirak etti. Seminer, katılımcılara sertifika takdimiyle sona erdi.

,

MUHATAP KURULUŞLARKişisel Verileri Koruma Kanunu - Aydınlatma Metni