ANASAYFA / Genel / 100 YILLIK DARBE PARANTEZİ ŞİMDİ KAPANDI
100 YILLIK DARBE PARANTEZİ ŞİMDİ KAPANDI
ÖZ ORMAN-İŞ BASIN MÜŞAVİRLİĞİ - 16.07.2016 00:00

100 YILLIK DARBE PARANTEZİ ŞİMDİ KAPANDI

Türk Milleti; Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Hükümeti, partileri, milletvekilleri, polisi, ordusu ve sivilleriyle birlikte, inanılmaz bir demokrasi mücadelesi vererek, 1909’dan beri süregelen 100 yıllık darbe geleneğine noktayı koydu.

FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması'na mensup cuntacı bir grup askerin kalkıştığı darbe girişimi, Türk Milleti'nin bütününden ağır bir cevap aldı. Milletin seçtiği Cumhurbaşkanı, geçmişte birilerin yaptığı gibi şapkasını alıp gitmedi. Başbakan ve Hükümet üyeleri, saklanacak delik aramadı. Siyasî partilerimizin liderleri, darbeye karşı olduklarını net bir şekilde açıkladılar. Polislerimiz, "Sonrasında ne olacak?" demeden, vatan görevine koştu. İstisnaları saymazsak, medya kuruluşlarımız başarılı bir demokrasi sınavı verdi. Sivil Toplum Kuruluşlarımız, darbeye karşı sağlam bir duruş sergiledi.

Ve nihayet, 78 milyonluk büyük kitle, 81 ilde, sabaha kadar uyumayıp, meydanlara akın etti. Milletimiz, hem kendi iradesine ve hem de seçtiği liderlerine sahip çıkarak, cuntacıların sokağa sürdüğü tankların üzerine çıktı. Camilerden okunan ezan ve salalar, bütün bir milletimize moral kaynağı olurken, minarelerden yapılan anonslarla, 78 milyon insanımız, iradesine sahip çıkmak üzere meydanlara davet edildi.

Başta TRT olmak üzere, cuntacıların işgal ettiği kamu kurumları, bizzat vatandaşlarımız tarafından basılarak, cuntacıların işgaline son verildi.

Evet!.. Dün gece Türk Milleti büyük bir badire atlattı. Elbette bu darbe girişimi bir 'şer' girişim idi. Fakat, bu şerden de büyük bir hayır hâsıl oldu. Demokrasiyi özümsemiş olan milletimiz, hem kendi iradesine, hem de seçtiği liderlerine sahip çıkarak, bu ülkede artık kolay kolay darbe yapılamayacağını hem cunta heveslilerine ve hem de onları kullanan 'üst akıl' devletlerine en temiz mesajı verdi.

Bu darbe girişimi, milletimizin maruz kaldığı son darbe girişimi olmuştur. Milletimiz, cuntacıların darbe girişimini boşa çıkartarak, 100 yıllık bir darbe geleneği parantezini kapatmıştır. Bu, Türk Milleti'nin demokratik rüştünün de en büyük ispatı olmuştur.

Gece boyunca yaşanan süreçte, Konfederasyonumuz Hak-İş ve bağlı kardeş sendikalarımızla birlikte, Öz Orman-İş de, darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren demokrasiden yana olan tavrını net şekilde ortaya koymuş ve geçmişte olduğu gibi bugün de sağlam bir demokratik duruş sergilemiştir.

Türkiye, bugünden itibaren, kendisinden ve demokrasisinden çok daha emin bir şekilde yoluna devam edecektir. 15 Temmuz Başarısız Darbe Girişimi, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı bir milat olmuştur.

Darbe girişimi sırasında, ülkesi, devleti ve milleti uğruna şehit düşen asker, polis ve sivillerimize Yüce Allah'tan rahmet, ailelerine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz. Türk Milletine ve Devletine de büyük geçmiş olsun diyoruz.

Öz Orman-İş Sendikası

Genel Yönetim Kurulu

,

,

MUHATAP KURULUŞLARKişisel Verileri Koruma Kanunu - Aydınlatma Metni