ANASAYFA / Genel / ASLAN: “TAŞERON KİT İŞÇİLERİ MAĞDUR EDİLMESİN”
ASLAN: “TAŞERON KİT İŞÇİLERİ MAĞDUR EDİLMESİN”
ÖZ ORMAN-İŞ BASIN MÜŞAVİRLİĞİ - 09.02.2018 00:00

ASLAN: “TAŞERON KİT İŞÇİLERİ MAĞDUR EDİLMESİN”

TİGEM Gözlü, Altınova ve Konuklar işletmelerindeki taşeron işçilerin temsilcilerini kabul eden Settar Aslan, “1 milyon taşeron işçisi kadroya alınırken, KİT çalışanı taşeron işçilerimiz mağdur edilmemelidir." dedi.
09.02.2018 00:00

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, 1 milyon taşeron işçisi kamuda kadroya alınırken, KİT'lerde çalışan 50 bin taşeron işçisinin de mağdur edilmemesini istedi.

Konya ili sınırlarında bulunan Gözlü, Altınova ve Konuklar TİGEM işletmelerinde çalışan taşeron işçilerini temsilen 45 kişilik bir grup, Öz Orman-İş Sendikası Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, çalıştıkları işletmelerde kadroya geçme taleplerini ilettiler.

İşçilerin sorunlarını ve isteklerini dinleyen Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan, kamudaki 1 milyon dolayında taşeron işçisinin kadroya alınmasına dair sürecin devam ettiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Bize göre, kamu iktisadi teşekküllerinde çalışan 50 bin taşeron işçisinin de kadroya alınmasında yarar var. Sayın Başbakanımız, bu işçilerin, ilgili kurumun talebi ve Hazine'nin onayı ile kadroya alınabileceğini beyan etmiştir. Bu açıklamadan sonra, KİT yönetimlerinin harekete geçmesini, bir an önce bu konudaki çalışmalarını tamamlayıp, onay için Hazine'ye başvurmalarını bekliyoruz. 1 milyon taşeron işçisi kadroya alınırken, KİT çalışanı taşeron işçilerimiz mağdur edilmemelidir. Biz bu konunun takipçisiyiz. İlgili bakanlıklar ve kuruluşlar nezdinde girişimlerimiz devam ediyor."

Settar Aslan, esasen ilgili mevzuatın, kamu kurumlarında asıl işlerde taşeron değil kadrolu işçi çalıştırmasını gerektirdiğini hatırlatarak, "Yasanın açık hükmüne rağmen, maalesef kamu kuruluşlarında muvazaaya gidilerek, asıl işlerde taşerondan hizmet alımı yapılmaktadır. Bunu doğru bulmuyoruz. Buradaki sıkıntının giderilmesi gerekir." şeklinde konuştu.

Konyalı TİGEM taşeron işçilerinin ziyaretinde Öz Orman-İş Genel Sekreteri Bayram Ayaz, Genel Mali Sekreter Ali Bilgin, Genel Eğitim Sekreteri Mehmet Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Çardakçı, Konya Bölge Temsilcisi Ali Serin ve Kastamonu Bölge Temsilcisi Abdullah Yılmaz da hazır bulundu.

,

Haberle İlgili Fotoğraflar


MUHATAP KURULUŞLARKişisel Verileri Koruma Kanunu - Aydınlatma Metni