ANASAYFA / Genel / YANLIŞ HESAP YARGIDAN DÖNDÜ
YANLIŞ HESAP YARGIDAN DÖNDÜ
ÖZ ORMAN-İŞ BASIN MÜŞAVİRLİĞİ - 16.12.2009 00:00

YANLIŞ HESAP YARGIDAN DÖNDÜ

Tarım Orman-İş Sendikası’nın kapatılması için Ankara Valiliği’nin açtığı ve Türk-İş’in de bir avukat ordusuyla desteklediği dava, ‘konusu kalmaması’ sebebiyle reddedildi.

3 Mayıs 2008’de sendikamıza katılan Tarım Orman-İş Sendikası’nın kapatılması için Ankara Valiliği’nin açtığı ve Türk-İş’in de bir avukat ordusuyla desteklediği dava, ‘konusu kalmaması’ sebebiyle reddedildi.

 

Dava, 6 Ocak 2006 tarihinde, Ankara 13. İş Mahkemesi’nde, Sendikalar Kanunu’nun 6 ve 54. Maddelerine dayanarak, ‘kuruluştaki eksiklikler’ gerekçe gösterilerek açılmıştı. Mahkeme, Davaya, Türk-İş’e bağlı Türkiye Orman-İş Sendikası da ‘feri müdahil’ olarak katıldı. Türk-İş de, Tarım Orman-İş’in kapatılması için, bir avukatlar ordusuyla davaya müdahil oldu.

 

13. İş Mahkemesi, 8 Nisan 2008’deki ilk kararında, Tarım Orman-İş’in ‘kapatılmasına’ hükmetti. Ancak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 12 Haziran 2008 tarihinde ‘Tarım Orman-İş sendikasının Öz Orman-İş sendikasına katıldığı ve hükmü şahsiyeti kalmadığı’ gerekçesiyle, yerel mahkemenin hükmünü bozdu.

 

13. İş Mahkemesi, 1 Nisan 2009 tarihli ikinci kararında, Yargıtay’ın bozma hükmüne uymasına rağmen, bozmanın gereğini yerine getirmeyerek, Öz Orman-İş’e katılmış olan Tarım Orman-İş sendikasının kapatmasına bir kez daha karar verdi.

 

Ancak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 17 Temmuz 2009 tarihinde, yerel mahkemenin kararını bir kez daha ve ‘konusu kalmadığı’ gerekçesiyle kararı bozdu.

 

13. İş Mahkemesi, Yargıtay’ın kararı bozmasından sonraki 3 Kasım 2009 tarihli ilk duruşmada, bozma kararına uyarak, ‘davanın konusu kalmaması’ nedeniyle ve esas hakkında karar verilmesine yer olmadığından hareketle, davayı reddetti.

MUHATAP KURULUŞLARKişisel Verileri Koruma Kanunu - Aydınlatma Metni