HOME //

Eğitim 

 

Ankara'nın Haymana ilçesinde yapılan Öz Orman-İş Sendikası Temsilciler Eğitim Semineri'nin 8. Grup açılışında konuşan Genel Başkan Settar Aslan, orman teşkilatında çalışan geçici işçilerin, Türkiye'de kadroya alınmayı en fazla hak eden işçiler olduğunu bildirdi.

Taşeron işçilerinin kadroya alınması konusunda Hükümet kanadından farklı sesler geldiğini hatırlatan Genel Başkan Settar Aslan, şöyle devam etti:

"Sayın Başbakan geçen yıl taşeron işçileri ve geçici işçilerimiz için bir söz verdi. Maliye bürokrasisi, Sayın Başbakan'ın kadro sözünü yere düşürüyor. Eğer Maliye bürokrasisinin açıklamalarına bakarsak, kanun bugün çıksa bile 11 ay sonra kadro verilmesi mümkün. Ayrıca, istifa edip de geleceksin diyorlar. Yani kıdem tazminatından vazgeç, sıfır kilometre olarak gel&hellip Mevcut aldığın asgari ücretle geleceksin, zam da yapmayacağız diyorlar. Devlet taşerona verirken cömert, işçiye gelince cimri&hellip Bu, Maliye bürokrasisi kafasıdır. Tekeden süt çıkarma anlayışıdır. Taşeronun kâr payı nerede? Maliye'nin cebinde. KDV nerede? Maliye'nin cebinde. Devlet, tüccar mantığıyla hareket edemez."

720 bin taşeron işçisi yanında Orman Teşkilatı, Demiryolları, Karayolları, Çay-Kur ve Şeker Fabrikaları başta olmak üzere, kamudaki 25 bin geçici işçinin de kadro beklediğini hatırlatan Settar Aslan, milletvekili dokunulmazlıkları, Yeni Anayasa ve diğer bazı siyasî konulardan dolayı TBMM gündeminin çok yoğun olduğunu, bu yüzden kadro meselesinin hayata geçirilmesinin gecikebileceğini de kaydederek, "Ne olursa olsun, biz orman işçilerimizin kadro meselesinin peşini bırakmayacağız, sonuna kadar takipçisi olacağız." dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Çınar'ın koordinatörlüğünde yapılan seminerin ilk gününde, daha sonra Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Çetin, 'Sendika ve İletişim'konulu bir sunum yaptı.

8. Grup Seminerin ilk günündeki son sunumu, Öz Orman-İş Hukuk Müşaviri Avukat Semih Temiz yaptı. Temiz, 'Ferdi İş Hukuku' ve 'Toplu İş Sözleşmesi' konulu iki sunum yaparak, seminere katılan temsilcilerin sorularını cevaplandırdı.

Seminerin ikinci gününde, Acil Akıl Platformu Başkan Yardımcısı, İlk ve Acil Yardım Bilim Uzmanı Hüseyin Bağlar, 'Ormancılık Sektöründe İş Sağlığı-Güvenliği ve İlk Yardım' konulu bir sunum yaptıktan sonra, seminere katılan temsilci ve disiplin kurulu üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

Ardından, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Kenan Şahin, 'Çölleşmeyle Mücadele' başlıklı bir sunum yaptı.

Seminerdeki son sunumu yapan Öz Orman-İş Malî Müşaviri Osman Aslan da, 'Temsilcilerin Görev ve Sorumlulukları' konularında bilgi vererek, seminere katılan temsilcilerin sorularını cevaplandırdı.

Elazığ, Bursa, Kütahya ve Eskişehir Orman Bölge Müdürlüklerine bağlı işyerlerinde görev yapan Öz Orman-İş Sendikası İşyeri Temsilcileri, İşyeri Disiplin Kurulu Üyeleri ve Hasar Tespit Komisyonu Üyelerinin katıldığı seminere, Genel Mali Sekreter Ali Bilgin de iştirak etti.

Temsilciler Eğitim Semineri, katılımcılara sertifika takdimiyle sona erdi.This content created at 09.06.2023 and visited 13,843 times.

Diğer Eğitim Yazıları


 • ASLAN: “KADRO ALMAK YİNE BİZE NASİP OLACAK”
 • ASLAN: “5620 MAĞDURLARINA KADRO YOKSA AÇLIK GREVİ VAR”
 • ASLAN: “KADRO KONUSUNDA KAFALAR KARIŞIK”
 • ASLAN: “İŞİN GEÇİCİSİ OLUR, İŞÇİNİN OLMAZ”
 • ASLAN: “HAKLILIĞIMIZI ANLATANA KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK”
 • ASLAN: “İŞİN GEÇİCİSİ OLUR, İŞÇİNİN OLMAZ”
 • ASLAN: HAK MÜCADELESİ SENDİKAYLA YAPILIR
 • TEMSİLCİLER EĞİTİM SEMİNERİMİZ BAŞLADI
 • TRABZON İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİ
 • MUĞLA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİ

 • ASSOCIATION INSTITUTIONS  Kişisel Verileri Koruma Kanunu - Aydınlatma Metni