ANASAYFA / Genel / ASLAN; 12 AY İŞ 12 AY AŞ LUTUF DEĞİL ANALARININ AK SÜTÜ GİBİ HAKTIR
ASLAN; 12 AY İŞ 12 AY AŞ LUTUF DEĞİL  ANALARININ  AK SÜTÜ GİBİ HAKTIR
ÖZ ORMAN-İŞ BASIN MÜŞAVİRLİĞİ - 16.07.2021 10:16

ASLAN; 12 AY İŞ 12 AY AŞ LUTUF DEĞİL ANALARININ AK SÜTÜ GİBİ HAKTIR

Bir günde 20 adet orman yangını çıkıyor. Sıcakların artması büyük bir faktör olabilir ama insan hatasından kaynaklanan yangınlar azımsanmayacak kadar çok.
16.07.2021 10:16

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Öz Orman İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan; Bugünlerde ateş savaşçılarımız yeşil vatan için bir savaş veriyorlar. Yaşanan yangınlarda ciddi kazalar meydana geldi. Öncelikle şunu anlamamız gerekiyor, teknoloji ne kadar iyi olursa olsun yer ekipleri olmadığı müddetçe yangınlarla mücadelede istenilen performans elde edilemez.

Bir gün içerisinde 20 tane orman yangını gerçekleşiyor, bütün iller teyakkuz halinde. Kısa bir süre önce 119. Şehidimizi verdik, yangınlar ateş savaşçılarımızı bizden koparmaya devam ediyor. Biz büyük bir aile olarak yeşil vatanın koruyucuları olarak görev yapıyoruz. Vatandaşımız evlerinde rahat nefes alsınlar diye, ülkemizin güzelliği bozulmasın diye verdiğimiz mücadeleyi kimse görmezden gelemez.

Uzun zamandan beri geçici işçilerimizin durumunu gündeme getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz. Bugün bu kardeşlerimizin verdiği mücadeleye devletin en üst düzey yetkilileri şahit. Hiçbir kardeşimiz hak etmediği bir talepte bulunmaz. Bugün istedikleri 12 ay iş 12 ay aştır. Devlet büyüklerimizin çıkıp; ‘size 12 ay işte, 12 ay aşta, ananızın ak sütü gibi helaldir’ demesi gerekiyor.

Kısa bir süre önce şehit olan kardeşimiz geçici işçilerimizdendi, öncesinde de birçok kardeşimiz aynı durumdaydılar. Şimdi aileleri bize ulaşıyor, şehit diyorsunuz ama şehit dediğiniz kişinin ailesi perişan, çocukları mağdur diyor. Biz bu durumu hak etmedik. Bir can daha yanmasın diye canından vazgeçen kardeşlerimizin vebali hepimizin boynunadır ifadelerini kullandı.

 

Aslan; Yaşanan veya yaşanmakta olan sıkıntıların önüne işçimiz set olur ama arkalarında dağ gibi duran, evlatlarını emanet edebileceğine inandığı bir yönetim kademesi isterler. Bugün 20 tane orman yangınının 18 tanesini kontrol altına alabilen bu kardeşlerimiz eksik işçiye rağmen, 5 kişinin yapacağı işi bir kişi yapıyor. Buna rağmen bu kardeşlerimize ‘çalışmalarınız için teşekkürler’ deyip 9 ay 29 gün sonra evlerine gönderecekler. Bu durum üzüntü verici dedi.

 

2018 verilerine göre 22.621.935 hektarlık alanı koruyan 16 bin civarında ateş savaşçımız görev yapıyor diyen Öz Orman İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan; Bugün ormanları sadece yangından ibaret görmemiz mümkün değil, ormanlarımızın bakımını, onarımını, gelişimini sağlayan bu yiğitler aynı zamanda ormanların korunmasını da üstleniyorlar. 22.621.935 hektarlık bir alana bu sayı yeterli mi? Moralleri iyi mi? İşin riski ve tehlikesine göre ailelerinin bir garantisi var mı? Bu soruları sormamız gerekiyor dedi.

 

Son olarak 12 Ay İş 12 Ay Aş ateş savaşçıları için bir lütuf değil bir haktır diyen Aslan; Bizler Öz Orman İş Sendikası olarak bu talebi her alanda yineleyeceğiz. Kardeşlerimiz yetkili makamlar sesimizi duysun diyorlar. Artık bu sıkıntımızı duymayan hiç kimse kalmadı, en kısa sürede evlatlarımızı sevindirecek bir haber duymak istiyoruz.

MUHATAP KURULUŞLARKişisel Verileri Koruma Kanunu - Aydınlatma Metni