ANASAYFA / Genel / ÖZ ORMAN İŞ GENEL BAŞKANI SETTAR ASLAN ELAZIĞ ŞUBE KONGRESİNDE ATEŞ SAVAŞCILARINA SESLENDİ
ÖZ ORMAN İŞ GENEL BAŞKANI SETTAR ASLAN ELAZIĞ ŞUBE KONGRESİNDE ATEŞ SAVAŞCILARINA SESLENDİ
ÖZ ORMAN-İŞ BASIN MÜŞAVİRLİĞİ - 15.09.2022 14:32

ÖZ ORMAN İŞ GENEL BAŞKANI SETTAR ASLAN ELAZIĞ ŞUBE KONGRESİNDE ATEŞ SAVAŞCILARINA SESLENDİ

‘‘Değerli Ateş Savaşçıları geçmişte nasıl ki 120 gün çalışırken sonrasında 5 ay 29 gün ve sonrasında da 9 ay 29 gün çalışma hakkını elde etmede berabersek bugün talep ettiğimiz 12 ay aş 12 ay iş kadro talebinde de hep birlikte başarıya ulaşacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan talebimizi biliyor, Çalışma Bakanımız Sayın Vedat Bilgin talebimize medya organları aracılığı ile cevap vermiş; Geçici işçilerin kadro beklentisini yerine getireceğiz demiştir. Bu mücadele hepimizin mücadelesidir, bu mücadelede kazanan yeşil vatan olacaktır’’ dedi.
15.09.2022 14:32

Aslan; Orman Genel Müdürlüğü 192 yıllık köklü bir kuruluş olduğu gibi, Güvenlik güçlerinden sonra da en çok şehit veren bir kurum. Bugün bu kurumun çalışanları biz geçici mevsimlik işçi olarak bu çatının altında çalışmak istemiyoruz, kadroyu hak ediyoruz diyorsa, Bugüne kadar 135 şehit vermiş arkadaşlarımız için yasal düzenleme ile şehitlik hakkı istiyoruz diyorsa önce isteklerine cevap verilmesi gerekiyor ifadelerini kullandı.

Divan Başkanlığını Öz Orman İş Genel Teşkilatlanma Sektereri Zeki Sungur Kızılkaya'nın yaptığı Genel Kurul'da konuşan Aslan; 

Bugün dünya coğrafyasına baktığınızda yeşil vatan için canla başla mücadele veren Ateş Savaşçılarımızın kahramanlık destanlarını görürsünüz. Dünya’da yangınların aylarca sürdüğünü hepimiz gördük, bizde ise en büyük yangın 16 gün gibi kısa bir sürede söndürüldü. Bunun bir sebebi var; Çünkü bizim Ateş Savaşçılarımız yeşil vatana aşıktır, vatanına aşıktır. Aşkla koşan yorulmaz diyoruz değil mi? İşte orman işçilerimiz aşkla, şevkle görevlerini yapıyorlar.

Bugün orman işçilerinin akıtmış olduğu ter, canları ile ödediği bedel hatırı sayılır bir morali hak ediyor. Orman işçilerimize sadece teşekkür etmek yetmez. Onların hangi şartlarda, ne şekilde mücadele verdiklerini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Dün alın teri dökerek bütçeye en büyük katkıyı sunan bizdik, bugün ise büyüyen bütçeden destek beklemek en büyük hakkımızdır dedi.

Şube Başkanı Mustafa Tepe kongrede yaptığı konuşmada yaptıkları çalışmalara değindi.

TEPE: YÜZ YİRMİ GÜN ÇALIŞTIĞIMIZDAN DOLAYI SOSYAL GÜVENLİK HAKLARIMIZDAN YARARLANAMIYORDUK

Şube Başkanı Mustafa Tepe, “ Bizler emeğin temsilcisi olan ekmeğin nasırlı ellerini kazanan ve ülke kazanımına doğrudan katkı sağlayan bir camia olarak temsil etmekteyiz. Dünden bugüne sendika mücadelemizi hatırlatmak adına 2004 yılında başladığımızda Türkiye’nin en düşük ücretlerini alan ve sadece bir yılda yüz yirmi gün çalışan işçilerdik. Yüz yirmi gün çalıştığımızdan dolayı sosyal güvenlik haklarımızdan yararlanamıyorduk. Her gün iş yerinin kapısına bakıp acaba işten çıkarılacak mıyız korkusuyla teşkilat olarak, orman işçileri olarak bu korkuyu yaşıyorduk” dedi. Konuşmasında orman yangınlarına değinen AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, yangınlarda orman işçilerinin fedakarca çalıştığını mücadele ettiğini ifade etti.

BALIK: BAŞKANIMIN VE TABİ Kİ SİZLERİN HAKLI TALEPLERİ VAR

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, “ Ülkemizde son birkaç yıldır yaşadığımız orman yangınlarıyla gündeme geldi. Orman işçilerimiz ülkemizin görünmez kahramanlarıydı. Bu büyük ormanları ile birlikte onların ne kadar fedakarca çalıştıklarını gördük.  Başkanımın ve tabi ki sizlerin haklı talepleri var. ancak şunu söyleyebilirim ki geçici işçilikten dokuz ayın üzerinde bir işçilik süreci yaşadık. hepimiz biliyoruz ki büyük bir ülke olmak güçlü ülke olmak ancak güçlü ve büyük lider ile mümkün” dedi. Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, bölge sorumluluğu içerisinde yer alan 8 ilde çalışanları ile birlikte destan yazdıklarını kaydetti.

ÇETİNER: HİNTERLANT OLARAK SEKİZ İLİ KAPSIYOR

Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, “ Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü hinterlant olarak da sekiz ili kapsıyor daha önce ise on üç ili kapsıyordu. Urfa Bölge Müdürlüğü kurulunca beş ili Urfa Müdürlüğüne vermiş olduk. Ben buna kan dökmeden verdik diyorum. Bu hinterlant bölgemizin içerisinde görev yapan tüm personellerimiz bunların başında emekçi kardeşlerimiz olan işçi kardeşlerimiz ile destanlar yazıyoruz” ifadelerini kullandı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük ve Orman Mühendisleri Odası Başkanı ve Orman İşletme Müdürü Hidayet Sarı, Toç Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı Muhammed Fatih Dursun kongrenin hayırlı olması temennisinde bulundu

“ÇALIŞMA KOŞULLARIMIZ İÇERİSİNDE VAZGEÇİLMEZİMİZ ÖZ ORMAN İŞ”

Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük, “ bende bir zamanlar bu sendikanın üyesiydim. Teşkilatta ilk mesleğe başladığımda işçi olarak başlamıştım. Bu sendikanın ilk kurucu toplantılarında da bulundum. Ne zaman işten çıkacağımız ne zaman gireceğimiz belli değildi”, Orman Mühendisleri Odası Başkanı ve Orman İşletme Müdürü Hidayet Sarı, “ Bizim çalışma koşullarımız içerisinde vazgeçilmezimiz Öz Orman İş”, Toç Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı Muhammed Fatih Dursun, “ Sivil Toplum Kuruluşlarının önemi konusunda hepimizin daha çok hassas olması gerektiğini bu konuya daha çok destek vermemiz gerektiğini belli etmek istiyorum” ifadelerini kullandılar.

 

Haberle İlgili Fotoğraflar


MUHATAP KURULUŞLARKişisel Verileri Koruma Kanunu - Aydınlatma Metni