ANASAYFA / Genel / Öz Orman-İş Sendikası Başkanı Aslan: Asgari ücret tespit komisyonu demokratik değil, demokratik yapıya kavuşmalı
Öz Orman-İş Sendikası Başkanı Aslan: Asgari ücret tespit komisyonu demokratik değil, demokratik yapıya kavuşmalı
ÖZ ORMAN-İŞ BASIN MÜŞAVİRLİĞİ - 15.12.2023 12:36

Öz Orman-İş Sendikası Başkanı Aslan: Asgari ücret tespit komisyonu demokratik değil, demokratik yapıya kavuşmalı

15.12.2023 12:36

Öz Orman- İş sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, düzenlediği basın toplantısı ile gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 2023 yılında yaşanan gelişmelerin de ele alındığı toplantıya sendika üyeleri ve birçok basın mensubu katıldı.

Milyonları ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmaları devam ederken açıklamalarda bulunan Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısının demokratik olmadığını söyledi. Sadece Türk-İş değil diğer üç konfederasyonun da komisyonda yer alması gerektiğini belirten Aslan, “Bu şekilde temsiliyet daha çok artar. Komisyon, ancak bu şekilde demokratik bir yapıya kavuşur. Türk-İş 5 kişilik ekip ile değil daha az sayıda bir ekiple katılmalı ve diğer üyelerin de başka sendikalardan olması gerekir” dedi. 
 

Settar Aslan'ın düzenlediği basın açıklamasından satır başları şöyle; 

"Siyonist Dünyasına Karşı Dünya Sivil Toplum Örgütlerini Birleşmeye Davet Ediyorum"

Zulüm Dünyanın gözleri önünde yapılıyorsa,

Dünya barışını sağlıyoruz diyen BM NE İŞE YARIYOR,

Gazze’de bulutlar bomba yağdırıyorsa,

İşlenen bu suçlara uluslararası mahkemeler neden sessiz kalıyor

Okullar, hastanenler, mülteci kampları Dünya’nın gözleri önünde vuruluyorsa

Dünya’da barış istiyoruz diyen UNICEF- Dünya Sağlık Örgütleri neden görevlerini yapmıyor.

Gazze ’siz bir dünya hayali kuranlara 8 Milyar insan neden sessiz kalıyor?

Gökler ölüm yağdırıyor Gazze’de,

Bulutlardan yağmur yerine bombalar boşalıyor ve dünya buna sessiz kalıyor…

Ölümden korkanlara inat, Gazze’de çocuklar ölüm oyunları oynuyor.

Gazze Dünyadan ebediyen yok olmalı diyen İsrail, 8 milyar insan ile birlikte 5 milyon mazlumu öldürüyor.

Siyonist İsrail’in yaklaşık 3 aydır yapmış olduğu katliamlara karşı Türkiye öncülüğünde atılan adımları destekliyoruz. Vahşetin ilk gününden bu yana Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze davasına yönelik vermiş olduğu mesajlarda dünya gündeminde yer edinmeye başladı.

İsrail’e yönelik atılan boykot adımlarının Dünya Sivil Toplum örgütleri açısından da ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Öz Orman İş olarak başta üyesi bulunduğumuz EFFAF ve diğer uluslararası konfederasyon ve bağlı sendikaları ile birlikte İsrail’de yaşanan soykırımın durdurulması için sorumluluk almaya davet ediyorum.

Aynı zamanda Türkiye’deki sivil toplum örgütlerinin de insanlığın yok edildiği Filistin için bir olmaya, birlikte adım atmaya davet ediyoruz.

Bizler atılan boykot adımlarını olumlu bulduğumuzu, yerli ve milli adımların daha da genişletilmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyoruz. Öz Orman olarak TROY bankacılık sistemi başta olmak üzere yerli adımları attığımızı da buradan belirtmek istiyorum.

İşçi ve Memur arasındaki makas açılmamalı

Seçim vaatleri arasında olan memura seyyanen 8 Binlik zammın bu yıl kapsamı genişletilerek işçileri de kapsaması gerektiğini düşünüyoruz.

Verilen maaşların işçilerin ev-kira barınma giderleri göz önüne alındığında yetersiz kaldığını, memurlara verilecek olan zam oranıyla birlikte 30 Bin lirayı aşması beklenen memur zam oranının işçileri de kapsayacak şekilde düzenlenmesini istiyoruz.

Bizler memur ve işçi arasındaki makasın açılmamasını istiyoruz.

Asgari ücret açıklaması 

Dünya genelinde yaşanan enflasyon artışları gibi maalesef ülkemizde de bu durumdan etkilenmektedir. Artan enflasyon karşısında her geçen gün işçilerimizin alım gücü düşmektedir. Hafta başında başlayan asgari ücret görüşmelerinin de alım gücü ve enflasyon olmak üzere iki başlıkta değerlendirilmesini bekliyoruz.

Ayrıca hükümet yetkililerinin yapmış olduğu açıklamalarda ‘vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz açıklamaları yaklaşık 8 milyon işçiyi umutlandırmaktadır.

"Asgari ücrette öze dönüş olmalı" 

Hükümet asgari ücret konusunda tek zam konusunu değerlendirirken bu konuda bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Asgari ücrette öze dönüş düşünülürken yapılacak olan çalışmalar neticesinde yüksek bir zamla hem işçi hem de işverenin memnun edilmesi sağlanmalıdır. Asgari ücrette öze dönüşün sağlanması noktasında olağanüstü durumların oluşması halinde görüşmeler için kapının açık kalması önemlidir. Toplu sözleşmelerde öze dönüşün konuşulduğu şu günlerde önemli bir konuyu da sizlere hatırlatmak istiyorum;

Bugüne kadar emekliye ara zam verildi, Asgari ücretliye ara zam verildi,

Memura ara zam verildi ama kamu işçisine ara zam verilmedi. Bu da işçimizin zamsız maaşlarla mevcut ekonomiye karşı direnç gösterememesine sebep oldu.

İşçilerimiz aldığı maaşın yarıdan fazlasını ev kiralarına vermektedirler

Üyelerimizin ev- ısınma- mutfak masrafları da göz önüne alındığında her bir işçinin bir sonraki aya borçlu girdiği tespit edilmiştir.

Yapılacak olan öze dönüş çalışmalarından önce, öncelikle işçilerimizin alamadıkları ek artışların sağlanması, memurların almış oldukları 8 binlik zammın kendilerine de verilmesi ve bundan sonrası için de kamudaki memur ile kamudaki işçi maaşları arasında büyük farkların oluşmaması gözetilmelidir.

"İşçi temsilcisiz bırakılmamalı"

Bir önceki asgari ücret komisyonlarında yaşanan masadan kalkma, işçiyi temsilsiz bırakma durumlarının bir daha yaşanmamasını ümit ediyoruz. İşçileri temsil eden Konfederasyonların işçi sayıları gözetilerek masada bulunmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Konfederasyonların da masadan kalkmak yerine Büyük bir gayret ve direnme ile gerekirse ortak menfaat noktasında bütün sivil toplum örgütlerinin sorumluluk almasının zaruri olacağını düşünüyoruz.

"Toplu sözleşmeler sadece konfederasyonlarla yapılmamalı"

İşveren ve Konfederasyonlar arasında imzalanan çerçeve protokollerinin kapsamı tam manasıyla sendikaları kapsamamaktadır. Yapılacak olan toplu görüşmelerin işleyiş şeklinde düzenleme yapılmasını, çerçeve protokollerindeki katı maddelerin muhatap sendikalar ile değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

"Orman yangınlarıyla mücadelede dünya sıralamasındayız"

Ormanlarımızın korunması ve ihyası için sahada canla başla mücadele veren Ateş Savaşçılarımızın çalışma koşulları ve teknik teçhizatlar noktasındaki durumu, önceki yıllara nazaran ciddi manada iyileştirilmiştir.

Cumhurbaşkanımızdan istemiş olduğumuz orman işçilerimize kadro ve şehitlik hakkı ile ilgili mücadelemiz olumlu cevap vermiş bugün tarım ve orman bakanlığı çatısı altında kadro sorunu kalmamıştır.

Öncelikle önleyici tedbirlerin güçlenmesi noktasında atılacak olan adımların her zaman desteklenmesi gerektiği, önleyici tedbirlerden kısılan her bir imkânın orman yangınları sonrasında büyük bir felaketi beraberinde getireceğini tecrübe etmiş durumdayız. Bu sebeple çalışan sayısı başta olmak üzere ormanların geliştirilmesi için atılacak olan her bir adımın ülke sermayesine katkı sunacağı bilinmelidir.

Üyelerimizin talepleri noktasında gereken çalışmaları yaptığımız gibi ormanların korunması ve ihyası noktasında işçi durumunun yetersiz olduğunun altını çiziyoruz. Bu konu ile ilgili görüşmeleri yaptığımızı, yeni taleplerimiz arasında olan yeni işçi alımının olumlu karşılandığını, ilk etapta 7.500 işçi alınması noktasında çalışmaların başlatıldığını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Haberle İlgili Fotoğraflar


MUHATAP KURULUŞLARKişisel Verileri Koruma Kanunu - Aydınlatma Metni